Düşün Okul Öncesi Eğitim Kurumu

Sağlık ve Beslenme

Sağlık & Beslenme 

*Yemekler okulumuzun profesyonel mutfağında okul aşçımız tarafından hazırlanmaktadır. Menüler, çocuklarımızın günlük kalori ihtiyaçları, protein-karbonhidrat-vitamin dengeleri dikkate alınarak beslenme uzmanı kontrolünde aylık olarak hazırlanır. 

*Oluşturulan aylık beslenme programımız tüm velilerimize her ayın ilk haftası gönderilir. Yemek listesi aylık olarak veli telefonuna yüklenen okul cep programından takip edilebilmektedir.

 *Öğünlerimizde hiçbir paketli gıda kullanılmamakla birlikte, mevsimine uygun sebze ve meyveler, doğal yumurta ya da 0-1 numaralı yumurtalar, mevsim meyveleriyle yapılan kendi yaptığımız reçeller, güvenilirliği bilinen kasaptan günlük alınan etler, kendi mayaladığımız ev yoğurtları kullanılır. Tavuk eti kullanmamaktayız. Yemeklerimizde asla margarin, kıvam arttırıcı, tatlandırıcı, ketçap mayonez, dondurulmuş hazır gıdalar v.b. kullanılmaz.

*Gerekli durumlarda az miktarda un ve şeker kullanılır.

*Çocuklarımıza sağlıklı beslenmeyi teşvik etmek ve doğal besinleri tanımalarını sağlamak amacıyla çocuklarımız okulumuz kümesindeki tavuklardan yumurtaları toplar, okul bahçemizde oluşturduğumuz alandaki mevsimsel sebze ve meyve dikimi, bakımı ve hasadı yapar & tadar ve dalından yeme zevkini yaşarlar.

*Öğünlerimizden artan yemek artıkları sokaktaki hayvan dostlarımıza paylaştırılır. 

*Çocuklarımız istemedikleri yemekleri de tatmaları için teşvik edilmektedirler. 

*Porsiyon miktarları yaş gruplarına göre düzenlenmekte olup, tabağındaki yemeği bitiren çocuklara 2. tabak teklif edilmektedir.

*Ekmek olarak tam buğday ekmeği tüketilmektedir. Zeytinyağ, ayçiçek yağı ve tereyağ kullanmakta olduğumuz yağlardır. Tereyağını çoğunlukla kendimiz yaparız. Okulumuzda margarin kullanılmamaktadır.

*Tarhana, turşu, domates suyu, marmelat, reçel gibi yiyecekler okulumuzun mutfağında hazırlanmaktadır.

*Okulumuzda kendi yaptığımız doğal meyve suyu kullanılmaktadır. Gazlı içecekler, hazır meyve suları kullanmamaktayız. 

*Yemeklerde kızartma usulü pişirme yapılmamaktadır. 

*Yoğurdumuz okulumuzda yapılmaktadır.

*Makarna, şehriye, peynir, süt gibi paketlenmiş ürünler dışında paketlenmiş ürünler kullanılmamaktadır. Bu ürünler güvenilirliği kanıtlanmış markalardan tercih edilmektedir. 

*Yemeklerde mevsime uygun sebzeler kullanılmaktadır. 

*Okulumuzda arıtma su kullanmaktayız.