Düşün Okul Öncesi Eğitim Kurumu

Bahçemiz

 Açık havada oyun oynamanın, çocuklara ne kadar faydalı olduğunu gösteren birçok çalışma mevcut. Sadece açık havada olmak bile D vitamini seviyesini yükseltiyor. Gerçek dünyadaki nesneleri kullanmak ve doğal ortamlarda gezinmek, motor becerilerin ve mekansal farkındalığın gelişmesine yardımcı oluyor. Güneşe maruz kalmanın, göz bebeğini kısmak göz kaslarını çalıştırdığı ve ileriyi görme becerisini geliştirdiği için görme yetisine bile faydası olduğunu gösteren kanıtlar mevcut. Fiziksel yararlarının yanı sıra, dışarıda vakit geçirmek çocukların zeka gelişimlerine de fayda sağlıyor. 

 Açık havada oyun oynamak, fiziksel ve zihinsel yönden daha güçlü, daha özgüvenli ve sosyal becerisi yüksek çocukların yetişmesine yardım ediyor. Çocukların açık havada daha çok zaman geçirmesini sağlamak, gelecek neslin hayatta başarılı olmak için ihtiyaç duyacağı fiziksel ve zihinsel sağlığı edinmesi açısından büyük önem taşıyor.

 Doğa ve yaşam birçok riski içinde barındırıyor. Bu nedenle bahçemizi tasarlarken doğada ve yaşamda yer alan riskleri göz  önüne alarak, tüm riskleri ortadan kaldırmadan iyi belirlenmiş sınırlar dahilinde farklı boyutlarda kullandığımız kütükler ve irili – ufaklı kayaları bahçemizde kullanarak, dizayn ettik ve çocuklarımız için tasarladık. Riskleri değerlendirmek ve kontrol altına almak da çocuk gelişiminin önemli bir kısmını oluşturuyor. İyi belirlenmiş sınırlar dahilinde çocuklarımıza kendi hatalarını yapabilme özgürlüğünü tanımalıyız. Belirlenmiş güvenli sınırlar içinde çocuklarımıza güvenerek onlara  dengeli, sağlıklı, eğlenceli, oyun ve hayal gücü dolu bir çocukluk vermiş oluyoruz. 

 Bu nedenle özenle tasarladığımız bahçemizi, hava şartları çok rüzgarlı olmadığı ya da sulu kar yağmadığı tüm hava koşullarında maksimum seviyede kullanıyoruz. 

 Aynı zamanda köpeğimiz Tommy’miz, tavşanlarımız ve tavuklarımız da bizimle birlikte bahçemizde yaşamlarını sürdüyorlar. Düşün bahçesinde çocuklarımızla beraber onlarla zaman geçirmekten büyük keyif alıyoruz!